Добрата практика на Управителя на Сдружение „Образовай и вдъхновявай“ – Стамена Христова, е сред отличените на Националната конференция на тема „Добри педагогически практики в областта на образователната интеграция и образователно приобщаване на деца и ученици от уязвими групи“. Организатори на форума са Министерството на образованието и науката и Синдикатът на българските учители. Сред гостите на откриването на конференцията бяха областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова, Иван Кънчев, зам. председател на СБУ, началникът на РУО Бургас Петя Петрова, на РУО-Варна Ирена Радева и на РУО-Шумен Кремена Маринова, директорът на дирекция „Приобщаващо образование“ в МОН Грета Ганчева и експерти, представители на община Бургас, университетски преподаватели и др.
По време на конференцията Министърът награди петдесет учители за разработени успешни практики за образователната интеграция и приобщаването на деца и ученици от уязвими групи.
"Вие добавяте много голяма стойност не само към образователното, но и към личностното развитие на децата и учениците", обърна се Цоков към учителите.
Според него добрите практики ще помогнат за промяната на учебните програми и могат да се адаптират към всяко училище според спецификата на учениците.
"Трябва да изграждаме мрежа от съмишленици, за да мултиплицират вашите постижения и да насърчаваме иновациите във всички училища", допълни проф. Цоков.
В журито, което оцени добрите практики, бяха проф. Пламен Макариев, проф. Янка Тоцева, проф. Лиляна Стракова, проф. Сийка Чавдарова-Костова, проф. Йосиф Нунев и доц. д-р Емил Бузов.
Представеният от д-р Христова педагогически модел „Български език в игри“ е въведен в неправителствения сектор през 2022 г. при подготовката за образователна интеграция на деца бежанци и мигранти в град Варна (Христова С., 2022). Моделът е базиран върху широкообхватно изследване, свързано с приложението на играта в ранното чуждоезиково обучение (Христова С., 2021), като го мултиплицира и надгражда в сложни, разновъзрастови и мултикултурни групи с деца, изучаващи български език. Игровият модел на обучение по български език се осъществява паралелно в две неправителствени организации в град Варна – Център за детско развитие „Усмивки“, който е създаден от Фондация „Докова и Доков за бъдеще“, с подкрепата на UNICEF България и Интеграционно-обучителен център „Интегрико“, създаден по проект на Асоциация „Енерджи” в партньорство с Върховния комисариат на бежанците към ООН. Освен, че развива теоретично и емпирично доказан опит, моделът „Български език в игри“ предполага значителен потенциал, както при настоящото приложение в сектора на допълнителните образователни и социални услуги за деца, така и при въвеждане в системата на предучилищното образование.